Kamu Elektronik Bordro Sistemi (E-Bordro) Sıkça Sorulan Sorular

Kamu Elektronik Bordro Sistemi (E-Bordro) Sıkça Sorulan Sorular

Maliye Bakanlığı tarafından sunulan e-Bordro hizmeti ile devlet memurları maaş bordrolarını görüntüleyebiliyor. E-bordro sistemi Kamu çalışanların kullandığı sistem de maaş hesaplama, maaş öğrenme, maaş bordrosu çıktı alma ve bunun yanında maaş hesaplamasına kadar hizmet veren bir sistemdir.

Sıkça Sorulan Sorular

  • E- Bordro Uygulaması üzerinden maaş bordromu almak istediğimde maaş bilgilerimin sistemde kayıtlı olmadığı bildirilmektedir. Bu durumda nereye müracaat etmem gerekmektedir.

Emekli Sicil Numarası ile Memuriyet/Kurum Sicil Numarasının sisteme girilmemesi veya hatalı girilmesi nedeniyle maaş bordrolarını alamayıp hata mesajı alan personelin, öncelikle kendi kurum mutemetlerine müracaat etmek suretiyle eksik/hatalı olan bilgilerini (Emekli/memuriyet sicil numarası) muhasebe biriminden sisteme girdirmeleri/düzelttirmeleri gerekmektedir.
Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı personellerinden alınan e-maillerde kurumları tarafından kendilerine memuriyet sicil numaraları verilmediği, bunun yerine Mebsis numarası verildiği bildirilmektedir. Bu durumda olan MEB personellerinin kendi kurum mutemetlerine müracaat ederek memuriyet sicil numarası yerine maaş bilgi girişi formunda bulunan Memuriyet Sicil No alanına Mebsis numarasını girdirmeleri gerekmektedir.
Yukarıda belirtildiği şekilde kurumuna ve maaş ödemesini gerçekleştiren muhasebe birimine başvurulmuş olmasına rağmen herhangi bir sonuç alınamaması durumunda TC Kimlik No ve Ad – Soyad belirtilmek suretiyle maaasuygulama@muhasebat.gov.tr adresine e-posta gönderilmesi gerekmektedir.NOT: maasuygulama@muhasebat.gov.tr adresine sadece, kurumuna ve muhasebe birimine yapılan müracaatlardan sonuç alınamaması durumunda e-posta gönderilecektir.

 

  • Belediye ve mahalli idarelerde çalışan memurlar bu uygulamadan yararlanabilirler mi?

Genel ve özel bütçeli kurumlarda çalışan ve maaşları KBS üzerinden hesaplanan personelin maaş bordroları her ayın 14’ ü sabahından itibaren e-Bordro uygulaması üzerinden alınabilmektedir. Önceki aylara ait maaş bordroları ise her zaman alınabilmektedir. Ancak, askeri personel ile belediye, il özel idaresi, KİT’ lerde çalışan personelin maaşları sistem üzerinden hesaplanmadığı için bu kurum/idarelerde çalışan personel e-bordro uygulamasından yararlanamamaktadır.

  • X Bankasından yazıyorum. Müşterilerimize ait bordro çıkarmak istediğimizde “Uyarı; TC Numaranız bulunamamıştır, doğruluğundan emin olduktan sonra tekrar deneyiniz.” Uyarı mesajını almaktayız. Konu hakkında yardımlarınızı talep ediyorum.

Müşterinizin TC Kimlik Numarası maasuygulama@muhasebat.gov.tr adresine bildirildiğinde ilgilinin sistemde kayıtlı olup olmadığı kontrol edilecektir. Ancak, 2. sorunun cevabında belirtilen kurum/idarelerde çalışan birisi olması durumunda sistemde kayıtlı olmayacağı için müşterinizin kurumundan aldığı imzalı maaş bordrosunu Bankanıza ibraz etmesi gerekecektir.

  • E-Bordro uygulaması üzerinden aldığım maaş bordromdaki NET ÖDENEN tutarla hesabıma yatırılan tutar farklılık arz etmektedir.

E-Bordro uygulaması üzerinden gösterilen bordronuzdaki tutar sistemde adınıza hesaplanan ve hesabınıza yatırılması gereken tutarı göstermektedir. İki tutar arasında farklılık olması durumunda mutlaka hem Kurumunuz yetkilileri ve hem de ödemelerinizi gerçekleştiren muhasebe birimiyle irtibata geçmeniz gerekmektedir.

 

(Visited 8 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.