Kayıp Kimlik Kartı Randevu NVİ

Kayıp Kimlik Kartı Randevu NVİ. Kayıp Nüfus cüzdanı randevu alma. Yeni tip kimlik kartımı kaybettim nüfus müdürlüğünden randevu almadan kayıp kimlik işlemleri yapılır mı? Kayıp Kimlik Kartı için nüfus randevu al. Kayıp Kimlik Kartı bildirimi ve randevu nvi den kayıp kimlik kartı için randevu alma. Yeni tip kimlik kartını kaybedenler internetten e kimlik randevu alabilir, ALO 199 Nüfus Çağrı Merkezini arayabilir veya sabah erken saatte nüfus müdürlüğüne bizzat giderek kayıp kimlik kartı işlemlerini yaptırabilir.

KAYIP KİMLİK NÜFUS RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ

Kimlik Kartımı Kaybettim yenisini nasıl alabilirim?

KAYIP NEDENİYLE KİMLİK KARTI BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER VE KAYIP KİMLİK KARTI ÜCRETİ.

• Uluslararası aile cüzdanı

• Pasaport

• Sürücü belgesi

• Memur cüzdanı

• Avukat kimlik kartı

• Askeri kimlik kartı

• Basın kartı

• Son altı ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf

• Nüfus cüzdanının kaybı durumunda 30 TL, kimlik kartının kaybı durumunda 80 TL değerli kağıt bedelinin yatırılması 2021 için

Kimliğimi kaybettim, randevusuz gidebilir miyim?

Evet, randevusuz olarak işlem yapabilirsiniz. Sabah erken saatlerde gidip sıra alınabilir.

Kayıp ve yenileme durumlarında ikamet şartı aranıyor mu?

Hayır aranmıyor.

Kayıp Kimlik İşlemleri

Kimlik kartının alındıktan sonra kaybolması veya değiştirilmesi durumunda sistemdeki fotoğraf altı ay öncesine ait değil ise ilgiliden son altı ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf istenir ve biyometrik doğrulaması yapılarak kimlik kartı başvurusu alınır. Kayıp ve değiştirme nedeniyle kimlik kartı başvurularında kişinin biyometrik doğrulaması yapılmadan kimlik kartı düzenlenmez.

Kayıp ve değiştirme nedeniyle kimlik kartı taleplerinde;

a) On beş yaşını tamamlamamış çocukların; veli, vasi veya vekâletname ibraz edenler ile Kanunun 17 nci maddesindeki beyanla yükümlü kişilerin kimlik kartı başvurusu alınır.

b) On beş yaşını tamamlayan kişinin kimliğini ispatlayıcı bir belge/kimlik ibraz edememesi ya da sistemde kayıtlı kişi olup olmadığı hususunda tereddüde düşülmesi veya yerleşim yeri adresi bulunmayan ya da beyan edilen yerleşim yeri adresinden şüphe duyulması durumunda anne, baba, eş, varsa ergin kardeş veya ergin çocuklarının veya vasinin beyanı yeterli sayılır.

c) 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında koruma altındakiler ile cezaevi, bakımevi, huzurevi gibi kurumlar bünyesinde bulunan on beş yaşını tamamlamış kişilerin sistemde kayıtlı kişi olup olmadığı konusunda tereddüde düşülmesi halinde ilgili kurumlar tarafından düzenlenecek fotoğraflı resmi belge ile başvuruları alınır.

d) (a), (b) ve (c) kapsamında alınan başvurularda sistem üzerinden beyanın doğruluğu kontrol edilir ve başvuru belgesinde “Başvuran Kişinin İmzası” alanında kayıt altına alınır.

e) Sistem üzerinden yapılan kontrollerde bir kanaate ulaşılamaması, tereddüt oluşması veya kişinin kaydının uzun süredir işlem görmemiş olması halinde mülkî idare amirinin emri ile kolluk kuvvetlerince soruşturma yapılır. Soruşturmanın olumlu sonuçlanması hâlinde kişinin başvurusu alınır.

f) Soruşturmanın olumsuz sonuçlanması, elde edilen bilgi ve bulguların yetersiz görülmesi ya da kişinin iddia ettiği kaydın sahibi olduğu hususunda tereddüde düşülmesi hâlinde; varsa anne veya babasından, anne veya babasının ölmüş olması hâlinde ise varsa ergin kardeşlerinden, tıbbi rapora dayalı Türk mahkemelerinden alınmış anne-babası/kardeşleri olduğuna dair tespit kararı ibraz edilmedikçe kimlik kartı başvurusu alınmaz.

(Visited 26.778 times, 19 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.