Nüfus Cüzdanı Yenileme 2022

İç İşleri Bakanlığına  intikal eden bilgilerden “mevcut nüfus cüzdanı” nın geçerlilik ve değiştirme süresi ile ilgili olarak tereddütlerin olduğu anlaşılmıştır.
Bilindiği gibi Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı yaygınlaştırma uygulamasına ülke genelinde 02.01.2017 tarihinden itibaren başlanmıştır.
Bu çalışmanın 3 ila 3,5 yıl içerisinde tamamlanması öngörülmektedir. Bu itibarla kişilerin elinde var olan nüfus cüzdanları, değiştirilmesini zorunlu kılan haller dışında yenisi ile değiştirilinceye kadar geçerlidir.
        1- Yeni kimlik alabilmek için 199 nolu telefon numarasından randevu talep edilmesi gerekmektedir.
        2- Biyometrik vesikalık resim çekilmek,
        3- Vergi Dairesine harç ücreti yatırmak,
        4- Son olarak randevu tarihinde Nüfus Müdürlüğüne kimlik, ehliyet, evlenme cüzdanı yada pasaport gibi belgelerin herhangi biri ile başvurulması gerekmektedir.

Online randevu almak için tıklayınız.

Nüfus Cüzdanı Yenileme randevusu nasıl alınır?
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Alo199 Çağrı merkezinden ya da https://randevu.nvi.gov.tr/ web portalı üzerindeki T.C.Kimlik Kartı Randevu Sisteminden randevu alınarak yapılmaktadır.
 Nüfus Cüzdanı yenilemek için neler gereklidir?
Kimlik kartı başvurusu nüfus cüzdanı / kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi veya kurumların kendi mevzuatlarında kimlik yerine geçen belge ve bir adet biyometrik fotoğraf ile yapılır.
 Yeni Kimlik Kartında kullanılacak fotoğraf nasıl olmalıdır?

Kimlik kartında kullanılacak fotoğrafın kişinin son halini göstermesi bakımından son altı ay içinde çekilmiş ve Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) tarafından belirlenen standartlara uygun olarak biyometrik olması gereklidir.

Kimlik kartı başvurusunda kişinin ibraz ettiği fotoğraf taranarak sisteme kaydedildikten sonra başvuru sahibine iade edilir. Fotokopi veya bilgisayarda çoğaltılan ve biyometrik olmayan fotoğraflar kabul edilmez.

 Başvuru yaptığım kimlik kartımın hangi aşamada olduğunu nasıl öğrenebilirim?
Alo199 Çağrı Merkezinden veya e-Devlet şifresiyle e devletten yada kurumun resmi web sayfasından   https://randevu.nvi.gov.tr/application/index  web portalında yer alan “Başvurum Sorgulama?” bölümünden öğrenebilir, takip edebilirsiniz.
 Nüfus Cüzdanı yenileme müracaatında muhtar tarafından düzenlenen talep belgesi istenecek midir?
Kayıp veya fotoğrafsız nüfus cüzdanı ile yapılan başvurularda, nüfus cüzdanı / kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi veya kurumların kendi mevzuatlarında kimlik yerine geçen belge ve bir adet biyometrik fotoğraf dışında yerleşim yeri ya da diğer adres muhtarlığı veya kurum yetkilisi tarafından düzenlenen ve onaylanan talep belgesi istenmez.
 Kimlik kartı ve uluslararası aile cüzdanı bedeli ne kadardır?
​Maliye Bakanlığınca 2022 yılında kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için ve mevcut eski nüfus cüzdanını kaybedenler 37,50 TL.,
yeni verilen T.C. Kimlik Kartını kaybedenler için kimlik kartı bedeli 75,00 TL.,
(Visited 7.931 times, 1 visits today)

Bir yorum

  1. 2019 yılında kimlik değiştirme ücreti ne kadar olacak? (70-80₺ olacak deniyor, doğumudur?)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir