Nüfus Müdürlüğü Kimlik Randevu Normal Mesaisine Döndü

Nüfus Müdürlüğü Kimlik Randevu Normal Mesaisine Döndü. Ülkemizde ve dünyada yaşanan covid 19 pandemisi nedeniyle bir süredir kısıtlamalar ve korona tedbirleri dahilinde esnek mesai uygulayan nüfus müdürlüklerinde. Yeni kimlik kartı başvuruları kimlik kartı yenileme başvuruları, kimlik kartı değiştirme başvuruları, eski nüfus cüzdanını değiştirme başvuruları ve kayıp kimlik kartı başvuru işlemleri internet üzerinden online randevu ile sınırlı sayıda vatandaşlarımıza saat 10:00 ile 16:00 saatleri arasında hizmet verilecek şekilde randevu verilmekteydi.

Nüfus dairelerinde yapılan Kimlik Kartı işlemleri ve eski nüfus cüzdanı işlemleri için corona yasaklarının kalktığı 01.07.2021 Perşembe gününden itibaren yeni çalışma düzenine geçildi. Hazırlıklarını tamamlayan  nüfus müdürlükleri 05.07.2021 Tarihinden itibaren illerde valiliklerin belirlediği mesai saatleri için Kimlik kartı İşlemleri randevusu alabileceklerdi. Mesai saatleri illere göre farklılık gösterse de nüfus müdürlüğü randevularınız işlem yapmak istediğiniz ilin mesai saatlerine göre 08:00 ile 17:00 saatleri arasında yada 08:30 ile 17:30 saatleri arasında randevu alınabilmektedir.

Örneğin Ankara Nüfus Müdürlüklerinde 08:20 ile 14:50 saatleri arası kimlik kartı randevusu alabilirsiniz. Eğer Antalya’da oturuyorsanız Antalya Valiliği Kamu Kurumları Mesai saatleri 08:30 ile 17.30 saatleri  arasında olduğu için 08.40 ile 17.20 saatleri arasına internetten online veya ALO 199 Telefon ile kimlik kartı randevusu alınabilmekte.

 

T.C.K.K, Kimlik Kartı alma başvurularınızı adresinizin bulunduğu ilçe nüfus müdürlüğünden yapma zorunluluğunuz yoktur. Başvurularınızı herhangi bir müdürlükten de yapabilirsiniz.

TCKK, Sürücü Belgesi ve Pasaport Başvurularında son altı ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf ibraz etmeniz gerekmektedir.

Alınan randevuya gidilemeyecek durumlarda; Sistemden olumsuz etkilenmemek ve mağduriyet yaşamamak için; aldığınız randevu tarihini takip ediniz ve randevu tarihi ile ilgili bir değişiklik olması durumunda randevunuzu, randevu saatinizden en az yarım saat önce iptal ediniz. Aksi durumda aynı gün içerisinde (24 saat) ikinci bir randevu verilemez.

15 yaşını doldurmuş kişiler Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı başvurusunda parmak izi işlemleri için nüfus müdürlüğünde hazır bulunmak zorundadır.

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı (TCKK),  başvuru bedellerinin, başvurudan önce vergi dairesi müdürlüklerine,
anlaşmalı yerlere yatırılması gerekmektedir (öğrenmek için tıklayınız). Ödemeye dair belge (makbuz veya dekont) gerektiğinde gösterilmek üzere muhafaza edilmelidir.

 

(Visited 74 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.