Tam Kapanma Neleri Kapsamakta?

Tam Kapanma Neleri Kapsamakta?

Sayın Cumhurbaşkanı tam kapanma ile ilgili açıklamasında

“Bayram sonrasına kadar sürecek yeni tedbirlerimiz şu şekilde olacaktır;

29 Nisan 2020 yani Perşembe akşamı saat 19:00’dan başlayıp 17 Mayıs 2021 pazartesi sabah 05.00 a kadar sürecek şekilde TAM KAPANMAYA geçiyoruz, bu tarihler arasında kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

İçişleri Bakanlığı genelgesinde belirtilen “üretim, imalat, temizlik, sağlık gibi alanlarda istisna tutulan kuruluşlar” hariç tüm işyerleri faaliyetlerine ara verilecektir.

Yeme içme sektöründe sadece paket servis hizmet verilebilecek, şartları uygun olan işletmeler kesintisiz devam ettirebilecektir.

Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak, diğer günlerde belirlenen saatlerde hizmet vermeyi sürdürecektir.

Şehirlerarası seyahatlerin tamamı izne tabi olacak ve şehirler arası toplu taşıma araçları %50 kapasiteyle çalışabilecektir.

Önceki uygulamalardan farklı olarak konaklama tesislerindeki rezervasyonlar sokağa çıkma kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecektir.

Hizmetlerini sürdürecek olan kamu kurumlarında ki personel uzaktan veya dönüşümlü çalışmaya yönlendirilecektir. Uzaktan çalışan kamu personeli de sokağa çıkma sınırlamasına tabi olacaktır.

Ana okulu, kreş, 8. ve 12. sınıflar dahil tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecek.
Tarım sektöründe çalışanların faaliyetlerini salgın tedbirlerine uygun şekilde yürütebilmesi için gereken düzenlemeler ayrıca yapılacaktır.

İhtiyaçlarını karşılamak için sokağa çıkamayan yaşlı veya ağır hastalığı olan vatandaşlarımız vefa ekiplerinden destek isteyebileceklerdir.

Vatandaşlarımızın mağdur olmaması için kurumlarımız tüm tedbirleri alacaktır, biz de bunların yakın takipçisi olacağız.

Türkiye ‘nin sağlığı bakımından çok önemli olan bu sürecin hedeflediğimiz sonuçları verebilmesi için kurallar en sıkı şekilde uygulanacak tedbirlerin istismarına kesinlikle izin verilmeyecektir.”

dedi. Gözler şimdi İçişleri Bakanlığının yayımlayacağı genelge de….

(Visited 77 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.