Antalya HES Kodu Alma İşlemleri

Antalya HES Kodu Alma İşlemleri,HES Kodu Neidr? Antalya’da HES Kodu Nereden Alınır? Antalya HES Kodu Nasıl Alınır? Antalya’da HES Kodu Ne İşe Yarar? Antalya’da HES Kodu İsteyen Kurumlar Hangileri?

Antalya İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Koronovirüs (Covid-19) salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını önlemek için alınacak ek tedbirleri kararlaştırmak amacıyla, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 26. maddesine istinaden 15.09.2020 tarihinde gerçekleştirilen olağanüstü görüşmede , Antalya İlinde bulunan tüm kamu kurum ve kuruluşları ile bankalarda (özel bankalar dahil) çalışan personel ile hizmet almak veya ziyaret amacıyla başvuran tüm vatandaşların Sağlık Bakanlığının uygulamaya koyduğu “Hayat Eve Sığar” (HES) uygulaması üzerinden HES kodu sorgulanarak binaya alınmasına karar vermiştir.

HES KODU NEDİR?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

Bu kod sadece kullanacağınız şehirlerarası toplu ulaşım araçlarında geçireceğiniz süre boyunca karşılaşacağınız bulaş riskini azaltmak amacına hizmet etmektedir. Covid-19 ya da temaslı olan vatandaşlarımız toplu ulaşım aracı kullanamayacaktır. Birlikte seyahat ettiğiniz diğer kişilerin sonradan Covid-19 testinin pozitif olması halinde sizi bilgilendirebilmemiz için kullanılır.

Ürettiğiniz HES kodlarının tüm yönetimi sizdedir. HES kodlarınızı istediğiniz süre kadar paylaşabilir ya da silebilirsiniz.

HES Kodu Oluşturma

Ana menüde bulunan “HES Kodu İşlemleri” menüsünden “süreli veya süresiz” olarak
HES Kodu oluşturulabilir. Oluşturulan kod paylaşılabilir veya QR kod şeklinde de
okutulabilir.

1– HES uygulaması üzerinden “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. “HES Kodu Oluştur” butonun tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

2– HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve Paylaşım Süresi (gün sayısı olarak) yazılır ve 2023’e SMS olarak atılır.

3– HES Kodu, E-Devlet internet sayfası üzerinden alınır.

HES (Hayat Eve Sığar) KODU Nasıl Kullanılır?

Hayat Eve Sığar (HES) Kodu, kontrollü sosyal hayat döneminde şehirlerarası yolculuk,
kurum ziyareti veya bireysel iletişim gerektiren kamusal alanda bulunma durumunda
COVID-19 açısından herhangi bir risk taşınıp taşınmadığı bilgisinin güvenli şekilde
paylaşılmasını sağlayan ve böylece salgının takibine destek olan bir uygulamadır.
Hayat Eve Sığar uygulaması ile ziyaretçilerden HES Kodu talep edilerek uygulama
üzerinden, e-Devlet üzerinden ya da karekoda dönüştürülerek bu kod sorgulanabilir,
böylelikle ziyaretçilerin Covid-19 risk durumu öğrenilebilir.

HES kodu üç yöntem ile alınır,

HES kodunuzu;

 • Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması ( IOS ve Android) ile,
 • 2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile;
  • HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
  • Mavi Kartlı veya TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
  • T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek,
 • e-Devlet ile,
  • e-Devlet üzeriden buraya tıklayarak,
  • e-Devlet üzerinden HES Koduna ait işlemler; üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
  • 18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu e-Devlet üzerinden oluşturabilirsiniz.

alabilirsiniz.

(Visited 42 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.