Antep HES Kodu Alma. Antep ‘de HES Kodu İstenen Yerler

Antep ‘de HES Kodunun zorunlu olduğu yerler. Antep ‘de HES kodu alma. Antep ‘de HES kodu uygulaması nasıl? HES kodu zorunlu olan yerler neresi? Antep ‘de Kamu kurumları’da yavaş yavaş HES kodu konusunda duyurular yapmaktadır. Antep ‘de artık tüm kamu ve özel kurumlar HES kodu olmayan ziyaretçileri kuruma almamaktadır.

Adıyaman Valisi Davut Gül, “HES koduyla sorgulama yaparak vatandaşlarımız bina içerisine alınacak. Lütfen HES kodunuzu alınız, bundan sonraki süreçte sık sık ihtiyacımız olacak” uyarısı yaptı.

Gaziantep İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 13.08.2020 tarihinde 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23. 27. ve 72. maddelerine göre, 2020/72 SAYILI İL UMUMİ HIFZISSIHHA KURUL KARARI ile Bankalar(kamu ve özel) ve PTT şubelerine ait ATM vb. alanların hijyeni ile ilgili kurumların önlerinde sıra bekleyen vatandaşlarımızın maske kullanmaları ve sosyal mesafenin korunmasından banka veya ptt şubelerinin sorumlu olmaları, ayrıca banka veya PTT şubelerinden faydalanmak isteyen herkesin zorunlu olarak “Hayat Eve Sığar (HES)” kodu almaları, bu madde de belirtilen hususlara uymayan kurum veya kuruluşlara 1. defa da 3150 TL idari para cezası, 2. defa da 15 gün süreli işyeri kapatma ve 3. defa da ise süresiz işyeri kapatma işleminin uygulanmasına karar verildiği açıklandı.

HES Kodunu Nasıl Alırım?

HES kodu üç yöntem ile alınır,

HES kodunuzu;

 1. Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması ( IOS ve Android) ile,
 2. 2023 kısa numarasına göndereceğiniz SMS ile;
  • HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
  • Mavi Kartlı veya TC kimlik numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler; HES yazıp aralarına boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. kimlik numarası, doğum yılı ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazarak ve 2023’e SMS göndererek,
  • T.C. Kimlik veya Yabancı Kimlik (99,98,97 ile başlayan) Numarası bulunmayan kişiler için Pasaport bilgileri ile; HES yazıp aralarında boşluk bırakarak sırasıyla, Uyruk, Pasaport Seri Numarası, Doğum yılı, Soyadı yazarak 2023’e SMS göndererek,
 3. e-Devlet ile,
  • e-Devlet üzerinden buraya tıklayarak
  • e-Devlet üzerinden HES Koduna ait işlemler; üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
  • 18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu e-Devlet üzerinden oluşturabilirsiniz.

alabilirsiniz.


18 yaş altı çocuklarınız için HES kodunu SMS ile temin edebilirsiniz. Hayat Eve Sığar uygulaması ve e-Devlet üzerinden çocuklarınıza HES kodu oluşturmak için çalışmalar yapılmakta olup, yakın zamanda hizmetinize sunulacaktır.

(Visited 33 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.