Corona Kimlik Randevu

Corona Kimlik Randevu

Çin’in Vuhan kentinde başlayarak tüm Dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilen Coronavirüs (Kovid-19) salgınından vatandaşları korumak ve salgının yayılmasını engellemek amacıyla önlemler alınmaya devam ediyor.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında; 08.04.2020 günü saat 16.00 itibarı ile 45 ilimizdeki; 2 ilçe merkezi, 6 belde, 92 köy, 47 mahalle ve 9 mezra olmak üzere toplam 156 yerleşim yerinde karantina uygulaması yapılmaktadır. Toplam 5 ilimizdeki 6 yerleşim yerinde ise karantina uygulaması sona erdirildi.

Karantina uygulamaları mülki idare amirleri başkanlığındaki il ve ilçe hıfzıssıhha kurulları kararıyla yapılmaktadır. Söz konusu uygulamalar, tedbir amaçlı olup koronavirüs salgınının yayılarak vatandaşlarımızın hayatını tehdit etmesini engellemek ve yerleşim yerlerindeki sosyal izolasyonu sağlamak üzere alındı.

Ayrıca İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda zorunlu ve acil haller dışında kimlik kartı, sürücü belgesi ve pasaport müracaatları randevusuz alınmayacaktır.

Yapılan Duyuru kapsamında Covid-19 (Corona) virüsü ile etkin mücadele sağlanabilmesi amacıyla Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüklerinde de;

  • İl ve ilçe nüfus müdürlüklerimizdeki ortak kullanım alanları düzenli aralıklarla dezenfekte edilmektedir.
  • Randevu sisteminde yapılan düzenleme ile biyometrik veri alınan T.C. Kimlik Kartı, Pasaport ve Sürücü belgesi başvurularında randevulu işlem süresi 8 dk’dan 30 dk’ya çıkarılmıştır.
  • 18 Mart 2020 tarihinden itibaren zorunlu ve acil haller dışında T.C. Kimlik Kartı, Pasaport ve Sürücü belgesi müracaatları randevusuz olarak kesinlikle alınmayacaktır.
  • Randevu süresinde yapılan düzenleme sonucunda tüm Türkiye’deki günlük ortalama 120.000 olan başvuru sayısı 40.000’e düşmüştür.

Bu tedbirler doğrultusunda kimlik kartı çıkarmak için mutlaka randevuzu alarak Nüfus Müdürlüğüne gidiniz.

Randevu almak için

  • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Mobil Uygulamasını indirerek,
  • ALO 199 telefon numarasını arayarak
  • Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün Resmi İnternet adresinden

alabilirsiniz.

Kimlik Kartı İçin Nüfus Müdürlüğünden Randevu Almak İçin Tıklayınız

 

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Mobil Uygulamasını İndirmek İçin;

Android Telefonlar için Tıklayınız

IOS Telefonlar için Tıklayınız

(Visited 72 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.