Corona Virüs Tedbirlerinde Dört Aşamalı Normalleşme Başlıyor

Corona Virüs Tedbirlerinde Dört Aşamalı Normalleşme Başlıyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Türkiye’de bir süredir devam eden kısıtlamalar karşısında iyi yönde sonuçların görülmesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki AK Parti MYK’da normalleşmenin dört aşamalı olarak planlanmaya başlandı.

Birinci Normalleşme Aşaması: 4-26 Mayıs 2020

Marketler, berberler, kuaförler ve AVM’ler belirli kısıtlamalar kapsamında 11 Mayıs’ta açılacak. Vaka sayısı azalan illeride kısıtlamalar azaltılacak.

İkinci Normalleşme Aşaması: 27 Mayıs-31 Ağustos 2020

Sokağa çıkma kısıtlamalarının kademeli olarak kaldırılacak. 65 yaş için serbest gün sayısı artacak. Kafe ve lokantalar belli kısıtlamalar ile (mesai saatleriyle sınırlı olmak üzere ve katı fiziki mesafe koşulu vb ) hizmet vermeye başlayacak.

Camilerde cuma namazlarının, fiziki mesafe ve maske zorunluluğu, dış mekan ile birlikte 12 Haziran itibariyle topluca kılınmaya başlatılacak.

Haziran ayında Kütüphanelerin açılması,  Spor müsabakalarının seyircisiz olarak başlaması planlanıyor.

Üçüncü Normalleşme Aşaması: 1 Eylül-31 Aralık 2020

Sinema ve tiyatro gibi etkinliklerin temmuz ayında başlaması,  açık hava konserleri, tiyatro gibi toplu etkinliklere sayı kısıtlaması, konserlerde birer koltuk boşluk bırakılarak, maske zorunluluğu ile Ağustos ayında başlaması planlanmakta.

Spor salonları ve yüzme havuzları bazı kısıtlamalarla açılacak.

Kamu kurumları tam kapasite olarak çalışacak fakat tedbir amaçlı bazı toplantılar telekonferans ile yapılmaya devam edecek. Okullar açılacak fakat öğrenci ve öğretmenler bazı tedbirlerle okula gidecek.

Kapalı alanda konser, düğün gibi etkinlikler,  büyük katılımlı toplantılar bazı tedbirler ile yapılmaya başlayabilecek.

Dördüncü Normalleşme Aşaması: 1 Ocak 2021

Dördüncü aşama ile birlikte hayatın artık tam olarak normale dönmesi planlanmaktadır.

(Visited 74 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.