Maskesiz Sokağa Çıkma Yasağı Olan İllerin Sayısı Artmaya Devam Ediyor…

Maskesiz Sokağa Çıkma Yasağı Olan İllerin Sayısı Artmaya Devam Ediyor…

Tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 Pandemisi karşısında, salgının başlangıcından bu yana izlediği strateji, tedavideki yenilikçiliği ve tedbirleriyle ülkemiz sağlık hizmetinde dünya merkezinde olduğunu gösterdi. Sağlık Bakanı Sayın Koca tarafından yapılan açıklamada;

“Virüse fırsat tanırsak 1 ay öncesine dönmek ihtimaldir”

Virüsü taşıyan insanların tamamının hastanelerde veya evde izolasyon altında olduğunu düşünmenin tehlikeli olduğunun altını çizen Koca, “Virüs, şimdilik tam bilemeyeceğimiz bir dönem boyunca, bu toplumda, aramızda varlığını sürdürecektir. Virüs, dünyada hareket halinde olacaktır” ifadesini kullandı.

“Kalabalığa tedbirsiz karışmak risktir”

Bazı gündelik hevesler ve tavizlerin “Bu kadar olsun” şeklinde karşılanabileceğini ifade eden Koca, “Bir pandemi sürecindeyiz. Virüsten korunmamızı sağlayacak kuralları askıya alarak alışveriş kuyruğuna girmek, pazar yeri kalabalığına tedbirsiz karışmak risktir” uyarısında bulundu.

Bu tedbirler kapsamında İl Hıfzısıhha Kurulları tarafından maskesiz sokağa çıkma yasakları alınmaya başlandı. En son Ankara, İstanbul ve Bursa ‘nın eklenmesiyle maskesiz sokağa çıkma yasağı ilan edilen iller sayısı her geçen gün artması ile şu anda 45 ‘ye ulaştı.

Maske takma zorunlu olduğu illerde, maskesiz olarak dışarı çıkmanın para cezası kişi başı 3.150 TL

Maskesiz sokağa çıkma yasağı ilan edilen iller şunlardır;

Adıyaman, Elazığ  Malatya
Afyonkarahisar, Erzurum Mardin
Amasya, Eskişehir Muğla,
Ardahan Gaziantep, Muş
Ankara Gümüşhane, Nevşehir,
Aydın, Iğdır Osmaniye
Balıkesir, Isparta, Rize
Bartın, İstanbul Sakarya,
Batman Kahramanmaraş, Siirt,
Bolu, Karabük, Sivas
Burdur, Kayseri Şanlıurfa
Bursa Kırklareli Şırnak
Denizli, Kocaeli, Tunceli,
 Diyarbakır Konya, Uşak,
Düzce, Kütahya Zonguldak

Yukarıda belirttiğimiz maske takma zorunlu olduğu illerde, maskesiz olarak dışarı çıkmanın para cezası kişi başı 3.150 TLPeki ben maske takmam diyorsanız göze alacağınız maskesiz sokağa çıkma cezası ne kadar olacak ?

Ayrıca İçişleri Bakanlı tarafından “Söz konusu tedbirlere ilişkin valiler tarafından ilgili mevzuat uyarınca gerekli kararların ivedilikle alınması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi istendi. Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’ inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacağı hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur” şeklinde açıklama yapılmıştır.

(Visited 55 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.