Yeni Doğan Nüfus Kayıt Randevu, Yeni Doğan Kimlik Randevu Nvi

Yeni Doğan Kayıt ve Yeni Doğan Kimlik Çıkartma Randevu NVİ Al. Yeni Doğan Bebeğe Kimlik Kartı Çıkartma. Yeni Doğan Bebek Kimlik Kartı Randevusu Alma. Yeni Doğan bebeği nüfusa kaydetme ve yeni TC Kimlik Kartı Çıkartmak için gerekli işlemler. Yurtdışında yeni doğan bebeğin kaydı ve kimlik çıkartılması. yurt içinde yeni doğan kaydı ve kimlik kartı çıkartmak içim il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden randevu almak için Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğünün NVİ ALO 199 Nüfus Çağrı Merkezini arayarak size en yakın ilçe nüfus müdürlüğünden veya il nüfus müdürlüğünden randevu alabilirsiniz. Yeni doğan bebek kaydı ve kimlik kartı çıkartmak için telefon ile randevu dışında ücretsiz olarak. https://randevu.nvi.gov.tr/

internet adresinden e randevu alabilirsiniz.

İNTERNETTEN YENİ DOĞAN KİMLİK KARTI ÇIKARTMAK İÇİN TIKLAYINIZ.

DOĞUM NEDENİYLE KİMLİK KARTI BAŞVURUSU

  •  Doğum bildirimi ile birlikte kimlik kartı başvurusu alınır.
  • Evrak olarak ise; başvuruyu yapan anne ise annenin baba ise babanın kimliği ile doğum belgesi.
  • Kanuni süresi içinde (Yurt içinde 30 gün, yurt dışında 60 gün) veya 24/5/1983 tarihli ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu uyarınca Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu yetkililerince yapılan doğum bildirimleri sonucu düzenlenen kimlik kartlarından değerli kâğıt bedeli alınmaz. Aksi halde, 25 TL değerli kağıt bedelinin yatırılması gerekmektedir.

Yeni doğan çocuğuma nasıl Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı alabilirim?

Doğum olayına ilişkin tescil işleminin yapılmasının akabinde kimlik kartı başvurusu da alınır ve kimlik kartı, başvuru esnasında beyan edilen adreste ilgilisine teslim edilir.

Çocuğun doğum tarihinden itibaren ne kadar sürede nüfus kaydının yapılması gerekir?

Sağ olarak doğan çocuğun doğum bildirimi, yurt içinde doğumun gerçekleştiği tarihten itibaren otuz gün içinde, doğumun olduğu yer veya herhangi bir nüfus müdürlüğüne yapılır.

Yurt dışında doğan çocuğumu nüfus kütüklerine tescil ettirmek için ne yapmam gerekiyor?

Yurt dışında sağ olarak doğan çocuğun doğum bildirimi için 60 gün içerisinde doğuma ilişkin resmî belge ile en yakın dış temsilciliğe müracaat edilir. Ancak, yurt dışında doğuma ilişkin bildirim yapılmamış olması halinde yurt içinde herhangi bir nüfus müdürlüğüne yapılabilir.

Yabancı bir kadın ile evlilik dışı birlikteliğimizden bir çocuğumuz var, kendi aile kütüğüme tescil edilmesini nasıl sağlarım? Evlilik birliği dışında ve yabancı uyruklu anneden dünyaya gelen çocuğun baba tarafından tanınması nasıl yapılır?

Doğuma ilişkin resmi belge ve yabancı uyruklu kadının uyruğu bulunduğu ülke makamlarından çocuğun doğum tarihi itibariyle medeni halini gösterir belge aslının usulüne uygun şekilde onay ve tasdik işlemleri yapılmış olarak ve Türkçe tercümeleri ile birlikte ibraz edilmesi gerekmektedir.

Yabancı bir kadın ile evlilik dışı birliktelikten dünyaya gelen çocuk, baba tarafından tanınması veya mahkemeden babalığa ilişkin soybağı kararı alınması halinde baba hanesine baba soyadı ile tescil edilebilir.

Doğum Bildirimi (Tanıma ve Evlenme ile Soybağı Düzeltme işlemleri dahil) başvurularınızı adresinizin bulunduğu ilçe nüfus müdürlüğünden yapma zorunluluğunuz yoktur.

       Başvurularınızı herhangi bir müdürlükten de yapabilirsiniz. Alınan randevuya gidilemeyecek durumlarda; Sistemden olumsuz etkilenmemek ve mağduriyet yaşamamak için; aldığınız randevu tarihini takip ediniz ve randevu tarihi ile ilgili bir değişiklik olması durumunda randevunuzu, randevu saatinizden en az yarım saat önce iptal ediniz. Aksi durumda aynı gün içerisinde (24 saat) ikinci bir randevu verilemez.

       Doğum bildirimi; veli (anne veya baba), vasi, kayyım ya da resmi vekil tarafından yapılır. Doğum bildirimi sırasında doğuma ilişkin resmi veya doğum raporunun ibraz edilmesi gerekmektedir.

(Visited 3.713 times, 46 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.