Adres Değişikliği Randevu Al, Nüfus İkametgah Bildirim Randevu nvi

Adres Randevu NVİ, İkemetgah değişikliği randevu, Adres değişikliği internetten bildirim. NVİ nüfus adres değişikliği randevu alma, nvi nüfus müdürlüğü adres kayıt randevu alma, nvi nüfus müdürlüğü adres bildirim için online nvi randevu alabilir veya e-Devletten  adres işlemlerinizi yapabilirsiniz.

NVİ NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ ADRES KAYIT RANDEVUSU AL

İkametgah değişikliği nedeniyle Nüfus ve Vatandaşlık İşleri genel Müdürlüğünün e- randevu uygulaması olan https://randevu.nvi.gov.tr/  adresinden veya yukarıdaki linki tıklayarak nüfus müdürlüğünde yapacağınız adres kayıt, adres değişikliği, adres bildirimi, adres taşıma, adres silme ve adres bilgisi düzeltme işlemleri için randevu alabilirsiniz.

e- Devlet Adres Değişikliği Bildirimi

İkametgah değişikliğinizi e-Devlet adres değişikliği bildirim uygulamasına giriş yaparak taşındığınız yeni adresi bildire bilirsiniz. Bunun için yukarıdaki linki tıklayarak veya https://www.turkiye.gov.tr/adres-degisikligi-bildirimi?adres=beyani

adresinden uygulamaya ulaşarak adres değişikliğinizi bildirebilirsiniz.

e-Devlet Adres Sorgulama:

İkametgah sorgulama ile NVİ Sistemde Kayıtlı Adres Bilgileriniz e-Devlet şifresiyle https://www.turkiye.gov.tr/nvi-adres-bilgilerim

adresinden veya yukarıdaki linkten giriş yaparak Kimlik No, Ad Soyad, İl, İlçe, Mahalle, Cadde Sokak, Bina Site Adı, Bina Blok Adı, Dış Kapı No, İç Kapı No, NVİ Adres No gibi bilgilerinizi öğrenebilirsiniz.

Adres Değişikliği Hakkında Sık Sorulan Sorular:

Kişilerin yerleşim yeri ve diğer adres bilgilerinin sistemde kayıtlı olup olmadığı http://adres.nvi.gov.tr web adresinden sorgulanabilir.

a) Beyan edilen adresin boş konut olması halinde (sistemde herhangi birinin o adreste oturuyor olarak kayıtlı görünmemesi gerekir) herhangi bir belge istenmez.
b) Bir adreste yaşayan bir ya da birçok kişi bulunması durumunda birlikte oturma gerekçesiyle adres beyanında bulunulması halinde, ilgilinin hali hazırda o adreste oturan  kişi ile birlikte müracaatı istenir. Birlikte müracaatın mümkün olmaması durumunda, adreste hali hazırda oturan kişinin apartman-site yöneticisi, lojman idaresi sorumlusu veya mahalle muhtarı tarafından birlikte oturulduğuna ilişkin yazılı beyan getirilmesi gerekmektedir. (Ancak 5490 sayılı Kanunun 50’nci maddesinin dördüncü fıkrası gereği yerleşim yeri ve diğer adresi aynı olan ailenin ergin fertleri birbirlerinin yerine adres beyanında bulunabilirler. Vekâletname ibraz edenler de kişilerin adresleri ile ilgili bildirimde bulunabilirler.)
c) Beyan edilen adresin daha önce bir başkası tarafından beyan edilmiş olması nedeniyle halen dolu olarak gözükmesi durumunda (adres fiili olarak boş iken sistemde birilerinin o adreste kayıtlı olması durumunda); adres beyanında bulunan kişiden beyanını teyit edici elektrik, su, telefon, doğalgaz faturası veya abonelik sözleşmesi gibi belgeler istenir.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunda yapılan değişiklikler ile birlikte adreslerin muhtarlıklara bildirilmesi yükümlülüğü kaldırılmıştır. 

İnternet üzerinden adres bildirimleri https://www.turkiye.gov.tr/adres-degisikligi-bildirimi adresinden;

a. TURKCELL İletişim Hizmetleri A.Ş. ya da Türk Telekom Genel Müdürlüğü operatörleri tarafından sağlanan mobil imza ile

b. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş elektronik sertifika hizmet sağlayıcısından edinilmiş geçerli ve nitelikli bir elektronik sertifika ile

c. e-Devlet Kapısı kullanıcı şifreniz ile SMS doğrulama yöntemini kullanarak yapabilirsiniz.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 50 ve 51 inci maddeleri uyarınca, yerleşim yeri adres değişiklikleri bildirimi nüfus müdürlüklerine, adrese dayalı hizmet veren kurumlara (su idaresi, elektrik idaresi gibi) ya da dış temsilciliklere yirmi iş günü içinde yapılır.

İkamet iznine sahip yabancılar yerleşim yeri adreslerine ilişkin değişiklikleri nüfus müdürlüğüne veya il göç idaresi müdürlüklerine yirmi iş günü içinde bildirmekle yükümlüdürler.

Adres bildiriminde bulunacak yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın adres bildirimlerini bulundukları yerin konsolosluğuna yapması gerekmektedir

a. Adres bildirim yükümlülüğünü süresi içinde yerine getirmeyen kişilere 87,00 TL, 
b. Gerçeğe aykırı adres beyanında bulunan kişilere ise 1.800,00 TL 
idari para cezası uygulanmaktadır.

9-Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi Nereden Alınabilir?

Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesi ilçe nüfus müdürlükleri, Kimlik Paylaşımı Sistemine bağlanan muhtarlıklar veya www.turkiye.gov.tr’den temin edilebilir.

(Visited 36.243 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir