E-Devlet Seyahat İzin Belgesi e-Başvuru, Yol İzin Belgesi Numarası

E-Devlet Seyahat İzin Belgesi Başvuru, Yol İzin Belgesi Numarası. Tam kapanma süresince iller arasında zorunlu seyahat  etmesi gerekenler. E-Devlet Yol İzin Belgesi Nasıl Alınır? Yol İzin Belgesi başvuru telefonu, Yol izin belgesi işlemleri

 1. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün ALO199 Vatandaş Etkileşim Merkezi’ni aradıkları taktirde, buradaki çağrı personelimiz, vatandaşlarımızın talebini alır.
 2. Talebi alan personel Vefa İletişim programı üzerinden bir seyahat izin belgesi tanzim eder.
 3. Tanzim edilen belge, yine Vefa sistemi üzerinden ilgili Valilik veya Kaymakamlığın Seyahat İzin Kurulu’nun önüne düşürülür.
 4. Burada bulunan Seyahat İzin Kurulu yetkilileri bu talebe onay veya da ret cevabı vermek suretiyle vatandaşın talebini cevaplar. Vatandaşlarımız Seyahat İzin taleplerine yanıtlar, SMS ile, hızlı bir şekilde gönderilir. Bu SMS mesajıyla onay alan vatandaşlarımız rahatlıkla otogarlardan veya Türk Hava Yolları’ndan biletlerini kestirebilirler. Ayrıca. Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığımız ve Türk Hava Yolları arasında yapılan servis sayesinde THY; herhangi başka bir işleme gerek kalmaksızın, onaylanan talepleri verdiğimiz servisimizden sorgulayarak rahatlıkla görebilmektedir.
 5.  E-Devlet Yoluyla E-Başvuru Seyahat İzin Belgesi Talebi Turkiye.gov.tr üzerindeki, İçişleri Bakanlığı Hizmetleri kısmından, E-Başvuru sekmesine geldiklerinde, Seyahat İzin Belgesi kısmını göreceklerdir.

E-Devlet Seyahat İzin Belgesi Başvuru

Çin Halk Cumhuriyeti’nin Wuhan Kentinde başlayarak tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından PANDEMİ olarak nitelendirilen Coronavirüs (Covid-19) salgınından ülkemizi ve vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek için,alınan tedbirler kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından 30 Büyükşehir’e giriş çıkışlar yasaklandı.

Sadece seyahat izin belgesi olanlar bu yasağın dışında kalmaktadır. Peki Seyahat İzin Belgesi Nasıl temin edilmektedir?

İnternetten e-devlet’e girip arama butonuna seyahat izin belgesi yazarsanız, İçişleri Bakanlığı E-Başvuru sayfasına yönlendirir.Bu linke tıkladığınızda önünüze çıkan ekranda sağ üst köşede Yeni Başvuru kutucuğu var. Orayı tıklarsanız ‘Başvuru Türü’ çıkıyor.
‘Seyahat İzin İşlemleri’ şıkkını tıkladığınızda alt kutuda Otobüs Seyahat İzin Belgesi ya da Özel Araç Seyahat İzin Belgesi verilmesi şeklinde iki kutucuk çıkıyor. Seçimi yaptıktan sonra bulunduğunuz ili seçmeniz gerekiyor.
Seçimi yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekranda sizin adres ve telefon bilgileri yer alıyor.

Ve alt kutucukta sorulan sorulara yanıt vermeniz isteniyor.

 • Şu an Bulunduğu/Kaldığı Adres:
 • Gideceği Yerdeki Adresi:
 • Gideceği Yerdeki Hane Halkından En Az Birinin T.C. Kimlik Numarası, Adı Soyadı, Cep Telefonu:
 • Beraberindeki Yakınlarının (Eş, Çocuk, Anne, Baba, Kardeş) T.C. Kimlik Numarası ve İsimleri:
 • Başvuru Sebepleri:
 • Tedavi İhtiyaçları Nedeniyle Başvuru,
 • Birinci Derece Yakınları Vefat Eden / Ağır Hastalığı Olanlar İçin Başvuru,
 • Kalacak Yeri Bulunmayanlar İçin Başvuru,
 • Diğer Sebeple Başvuru

Tüm bu soruları ve bilgileri girdikten sonra alttaki başvur butonunu tıklamanız yeterli. Başvurular bu kurul tarafından değerlendirilip size mail veya mesaj ya da telefonla aranarak bilgi verilecek. Bu izinle otobüs biletini satın alabilir ya da özel aracınızla yola çıkabilirsiniz. Şehir giriş çıkışlarında polis bu belgeyi göstermenizi ister ve ona göre yola devam etme hakkınız olur.

E-DEVLET SEYAHAT İZİN BELGESİ BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

Seyahat izin belgesi olmadan iller arası seyahat edebilecek olanlar
Bakanlığımız tarafından 81 İl Valiliğine Seyahat İzin Belgesi Ek Genelgesi gönderildi. Genelge kapsamında; zorunlu bir kamusal görevin ifası için kurumlarınca görevlendirilmiş olan kamu görevlilerinin yanı sıra, profesyonel spor müsabakaları ile yurt içi ve yurt dışı müsabaka ve kamplara katılacağına yönelik ilgili federasyonlarca belge düzenlenmiş olan milli sporcular, yöneticiler ve diğer görevlilerin (hakem, gözlemci, temsilci vb.) her türlü vasıtayla yapacakları şehirler arası seyahatlerde kimlik kartı ve görev belgesinin ibrazı yeterli olacak. Ayrıca seyahat izin belgesi istenilmeyecek.
Toplu ulaşım araçlarıyla (uçak, tren, otobüs vb.) yapılacak seyahatlerde, toplu ulaşım faaliyetlerinde bulunan işletme veya firmalar tarafından bu hususa ilişkin kontrol sağlanacak. Kimlik kartı ve görev belgesi düzenlenmiş olan kişilerin (ayrıca seyahat izin belgesi istenilmeden) toplu ulaşım araçlarına kabulleri sağlanacak.
Kolluk kuvvetlerince yürütülecek denetim faaliyetlerinde, şartları tutan kamu görevlileri, sporcu, yönetici ve diğer görevlilerin şehirler arası seyahatlerine izin verilecek ve seyahat izin belgesi istenmeyecek. 
Bu esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.
(Visited 12.184 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir