e-Devlet Üzerinden Muvafakatlı Adres Bildirimi Başladı

e-Devlet Üzerinden Muvafakatlı Adres Bildirimi Başladı

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün internet adresinde yaptığı açıklamaya göre;

İÇİŞLERİ BAKANLIĞINDAN VATANDAŞLARIMIZIN HAYATINI KOLAYLAŞTIRCAK YENİ BİR UYGULAMA DAHA

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü e-Devlette yeni bir uygulamayı daha hayata geçirdi. Çeşitli sebeplerle başkasının yanında kalan yetişkin vatandaşlar artık adres beyanlarını e-Devlet Kapısı üzerinden yapabilecek.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün 9 Nisan 2020 tarihinde hayata geçirdiği uygulama ile bildirimde bulunulan adresin boş olması ve mesken niteliği taşıması halinde e-imza ya da SMS doğrulama yöntemi ile e-Devlet üzerinden 675.619 adres bildirimi yapıldı.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle e-Devlet uygulamalarına yenilerini eklemeye başlayan Bakanlık başkasının yanına adres değişikliği yapacak kişilerin nüfus müdürlüklerine gitmeden internet üzerinden işlemlerini gerçekleştirmesine olanak sağlayan uygulamayı hizmete sundu.

İKİ ADIMDA ADRES BİLDİRİMİ

Muvafakatlı adres bildirimi; kişinin, başka kişi veya kişilerin kayıtlı olduğu adrese bildirimde bulunması ve ilgili adreste oturan ergin kişinin bu bildirime izin vermesi (Muvafakat) şeklinde gerçekleştirilen adres bildirim yöntemidir.

Adrese kayıtlı olan vatandaşın “Adres Beyanı İçin Muvafakat Verme” hizmeti üzerinden adres bildiriminde bulunacak kişinin adı, soyadı ve kimlik numarası bilgilerini girerek e-imza, mobil imza ya da kısa mesaj doğrulamasıyla işlemi onaylaması gerekiyor.

İkinci adım olarak ise adres değişikliği bildirimi yapacak vatandaşların, “Adres Değişikliği Bildirimi (Birlikte Oturma İçin/Muvafakatlı)” hizmeti üzerinden muvafakat ve adres bilgisini seçip varsa eş, çocuk gibi kendisiyle birlikte adrese kaydolacak kişi bilgilerini ve taşınma tarihi bilgisini girerek e-imza, mobil imza ya da kısa mesaj doğrulamasıyla işlemi onaylaması gerekiyor. İşlem süreci boyunca taraflar SMS yoluyla bilgilendiriliyor.

(Visited 236 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir