Ehliyet ve Kimlik Kartı Birleşme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kimlik kartları ile hayat kolaylaşıyor! “Hayat Kimliğinle Kolay” projesinin ilk adımını oluşturan sürücü belgesi bilgilerinin T.C. Kimlik Kartı’na yüklenmesi bugün itibariyle 21 Eylül 2020 hizmetinize sunulmuştur!

Kimlik Kartına Sürücü Belgesi bilgileri yükleniyor. Vatandaşlar 21 Eylül 2020 tarihinden itibaren Nüfus Müdürlüklerinden randevu alarak Yeni tip mevcut kimlik kartına yine yeni tip sürücü belgesi bilgilerini yükletebilir.

Yeni ehliyeti yeni kimlik kartına yükletmek tamamen ücretsiz.

Yeni kimlik kartı çıkartacak olan vatandaşlar ise 21 Eylül 2020 tarihinden itibaren kimlik kartı başvuru sırasında sürücü belgesini kimlik kartına yükleme talebinde bulunabilir. Bu durumda sürücü belgesi kimlik kartına kimlik kartının basımı sırasında yüklenecektir.

Ehliyetlerini kimlik kartına yükleten vatandaşlar araç kullanırken ehliyet taşımak zorunda kalmayacaklardır.

Sürücü belgelerini geçerli olduğu süre sonunda uzatmayan vatandaşların sürücü belgesi bilgileri kimlik kartından silinecektir.

Sürücü belgeleri yurtdışında kullanılmaya devam edeceği için sürücü belgenizi tamamen kaldırıp atmayın.

Sürücü belgesini kimlik kartına yükleme işlemi sadece cüzdanınızda ehliyet taşıma zorunluluğunu ortadan kaldıran bir işlemdir.

Kimlikler ve ehliyetler artık tek kart içerisinde hizmet verebilecek. Geçtiğimiz günlerde konu hakkında açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Teknolojinin bütün haliyle birlikte vatandaşımızın işlerini kolaylaştırması konusunda kullanılmasını sağlayan ve hakikaten her yıl milyonlarca nüfus ve vatandaşlık işlerine giren, hizmet alan milyonlarca vatandaşımızın memnuniyetini sağlamak için çaba sarf eden, büyük bir devrimi gerçekleştiren arkadaşlarımı tebrik ediyorum” diye konuştu.

(Visited 188 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir