Geçici Kimlik Belgesi Nedir? Nerelerde Geçerlidir?

Geçici Kimlik Belgesi Nedir? Nerelerde Geçerlidir? Nüfus müdürlüklerine başvurduğunuzda eski nüfus cüzdanı geçerliliğini yitirmekte ve yeni TC Kimlik Kartı resmen adınıza tanımlanmaktadır. Ancak yeni kimlik kartınız en erken 10 gün içinde size ulaşamadığı için nüfus müdürlüğü size geçici kimlik belgesi verir ve bu belge kimlik kartı yerine geçer.

Kimlik kartı başvurusunda başvuru nedenine bakılmaksızın talep edilmesi halinde herhangi bir nüfus müdürlüğünce yeni kart teslim alınıncaya kadar kimliği ispata yarayacak  geçici kimlik belgesi düzenlenir. Ancak, geçici kimlik belgesinin alınması durumunda mevcut nüfus cüzdanı ya da kimlik kartı ya da daha önce alınmış geçici kimlik belgesi hukuken geçersiz hale gelmektedir.

​Doğum, kayıp, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresinin sona ermesi veya tahrifat sebebiyle kullanılamayacak durumda olması nedeniyle yapılan kimlik kartı başvurusunda yeni kart düzenleninceye kadar kişinin talebi hâlinde, herhangi bir nüfus müdürlüğünce kimliğini ispata yarayacak geçici kimlik belgesi düzenlenir.

Bu belge ile işlem yapılmadan önce işlem yapacak kurumlar tarafından belgenin geçerliliği Kimlik Paylaşımı Sistemi üzerinden kontrol edilir.

Kimlik kartı ile seyahat edilebilen ülkelerle yapılan anlaşmalarda geçici kimlik belgesi ile ilgili bir hüküm bulunmadığından Geçici Kimlik Belgesi, Seyahat Belgesi olarak kullanılmamaktadır.

(Visited 2.073 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir