Kimliğimi Kaybettim Ne Yapmalıyım? Kayıp Kimlik Cezası 2022

Kimliğimi Kaybettim Ne Yapmalıyım? Kayıp Kimlik Cezası 2022 ne kadar? Kayıp Kimlik Bildirimi, Kayıp Kimlik ücreti, Yeni T.C. Kimlik Kartımı kaybettim. Eski Nüfus Cüzdanını kaybettim. Kayıp Kimlik Kartı için nüfus randevu al. Kayıp Kimlik Kartı bildirimi ve randevu nvi den kayıp kimlik işlemleri.

KAYIP KİMLİK NÜFUS RANDEVU İÇİN TIKLAYINIZ

  Yeni tip kimlik kartını kaybedenler internetten e kimlik randevu alabilir, ALO 199 Nüfus Çağrı Merkezini arayabilir veya sabah erken saatte nüfus müdürlüğüne bizzat giderek kayıp kimlik kartı işlemlerini yaptırabilir.

Kimlik Kartı Kaybetme Cezası var mı? Eski nüfus cüzdanını kaybetme cezası var mı? Kimlik kaybetme cezası ne kadar? Kimlik kaybetme cezası nereye yatırılır? Yeni kimlik Kartımı kaybettim ne yapmalıyım? Eski nüfus cüzdanı mı kaybettim ne yapmalıyım? Kayıp kimlik işlemleri 2022

Yeni Kimlik Kartını kaybeden veya eski nüfus cüzdanını kaybeden vatandaşlarımız hangi işlemleri yapacak? Kayıp kimlik için nereye başvuracak ne kadar ceza ödeyecek ve cezayı nereye yatıracak?

Yeni kimlik kartları verilmeye başlandıktan sonra kayıp kimlik işlemleri de değişti. Eski nüfus cüzdanını kaybeden vatandaşlar gazeteye ilan verir ve kayıp kimlik cezası verirdi şimdi ise gazete ilanı, emniyete bildirme ve nüfus cüzdanı kayıp  cezası ödeme gibi olaylar yok.

Herhangi bir sebepten ötürü yeni kimlik kartınızı kaybettiyseniz yada yeni kimlik kartınızın çalındığından şüphelendiniz ise kayıp ve çalıntı bildirimi yapmanız gerekiyor. Alo 199 çağrı merkezini arayarak bildirim yapabilirsiniz.

  • Son 6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf.
  • Nüfus Müdürlükleri ihtiyaç halinde kimliğinizi kanıtlayan pasaport, ehliyet, aile cüzdanı
  • 75 TL olan kayıp kimlik çıkarma ücretini ödenmesi gerekir (2022 Yılı İçin)

Kayıp nedeniyle herhangiş bir ceza yok ancak normalde kimlik kartı çıkarırken sizden alınan ücret kayıp veya çalıntı kimliğin yerine yenisi çıkarılırken iki kat fazlasıyla alınmaktadır.

Birçok sited veya haber sitelerinde bu 75 tl kimlik kayıp cezası olarak yazılıp anlatılmaktadır. Halbuki bu ücret zamanından önce (10 yıl) tekrar yeni kimlik çıkardığınız için alınan zamlı ücrettir.

Kimlik kayıp cezası olarak anlatılan bu ücret tıpkı yeni kimlik kartınızı ilk çıkarırken vergi dairesine yatırdığınız kimlik belgesi ücreti olarak yatırılmaktadır.

Zaten Nüfus ve vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi web sayfasında kayıp kilikle ilgili soruya verdiği cevapta  konuyu aşağıdaki gibi özetlemiştir.

 

Yeni Kimlik Kartımı kaybedersem veya değiştirmek istersem ne yapmalıyım?

Yeniden (değiştirme, kayıp) kimlik kartı başvurusunda merkezi veri tabanındaki fotoğrafın son altı ay içerisinde yapılmış bir başvuruya ait olmaması halinde, ilgiliden son altı ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf istenir ve biyometrik doğrulaması yapılarak kimlik kartı başvurusu alınır.

Doğrulama yapılamaması ve kişinin kimliğinde tereddüde düşülmesi halinde kimliğin tespiti için ilk defa kimlik kartı süreçlerindeki usul ve esaslara göre işlem yapılır.

Yine Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü

Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı kayıp nedeniyle yeni kimlik kartı çıkarma bedelini 2022 yılı için 75,00 TL olarak belirlemiş her hangi bir cezadan söz etmemiştir.

Eski Nüfus Cüzdanınızı Kaybettiniz İse Ne Yapacaksınız.

Eski nüfus cüzdanınızı kaybettiniz ise herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Nüfus müdürlüğünden yeni kimlik kartı çıkarmak için randevu alınız ve biyometrik fotoğraf ve kimliğinizi ispatlar belgeyle randevu günü kimlik kartı ücretini yatırmış olunuz.

Eski Nüfus Cüzdanını kaybedenler Yeni Kimlik Kartı Bedeli olarak sadece 37,5 (2022 yılı için) eski nüfus cüzdanını kaybedenler için yeni kimlik bedeli ilk defa yeni kimlik aldıkları için 37,5 Tl yatırması yeterli. Yukarıda da izah ettiğimiz gibi ceza adı altında ek herhangi bir ücret yada yeni kimlik kartı kaybedenler gibi iki kat zamlı kimlik kartı ücreti ödemelerine gerek yok.

 

(Visited 30.659 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir