Nüfus Müdürlüğünden Kimlik Kartı Çıkartmak İçin Gerekli Belgeler

Kimlik kartı başvurusuna giderken yanımda götürmem gereken belgeler nelerdir ?

Kimlik kartı : Yeni kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı ( uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı ) ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş olan biyometrik fotoğraf ile yapılır.

Nüfus Müdürlüğünden Kimlik Kartı Çıkartmak İçin Gerekli Belgeler. Nüfus Kimlik Kartı Randevu NVİ Gerekli Belgeler. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün Resmi Randevu Portalı olan randevu.nvi.gov.tr adresinden Kimlik Kartı randevu alacak olan vatandaşlar randevularını aldıktan sonra bizzat randevu aldıkları ilçe nüfus müdürlüğüne giderek Kimlik Kartı başvurusunda bulunmak zorundalar. Yapacağınız Kimlik Kartı ve Nüfus Cüzdanı işlemleri ve bu işlemler için nüfus müdürlüğüne başvuru esnasında gerekli olan belgeleri bu yazının devamında

İlk defa kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılır

Yeni Doğan Kimlik Kartı Çıkartmak İçin Gerekli Belgeler

Çocuk Yazdırmak İçin Gerekli Belgeler: Doğum olayı sağlık kuruluşunca düzenlenen resmi belge veya rapor ile bildirilir. Bildirim sırasında çocuğun baba ve anasının nüfus cüzdanı ile doğuma ait resmi belge ve raporlar memura verilir.

Sağlık personelinin takibi dışında doğan çocukların doğum bildirimi nüfus müdürlüklerine sözlü beyanla yapılır. Her sözlü beyanda mülki idare amirinin emri ile beyanların doğruluğunun araştırılması zorunludur.

Kimlik Kartı Başvurusunu Kim Yapar?

On beş yaşını tamamlamış olanların şahsen başvurması gerekmektedir.

Kimlik Kartının Bedeli Ne Kadardır?

2018 yılı kimlik kartı bedeli; kanunî bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 18,5 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 18,5 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 37 TL’dir.

On Beş Yaşını Tamamlayanların Başvurusunu Kimler Yapar?

Biyometrik verisi alınmayacak çocukların kimlik kartları; ana, baba ya da vasileri, bunların bulunmaması hâlinde büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşleri ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya vekâletname ibraz eden kişiler tarafından teslim alınır. Evlilik birliğinin mahkeme kararı ile son bulması hâlinde çocukların kimlik kartı veli, vasi veya Kanunun 17 nci maddesinde bildirimle yükümlü kılınan kişilere teslim edilir.

İlçe Nüfus Müdürlüklerinden yapacağınız Kimlik Kartı işlemler için gerekli olan belgeleri hazırlayarak randevu aldığınız nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz. Nüfus başvuru için Kimlik Çıkartmak İçin 2018 yılı gerekli belgeler,Kimlik Çıkartmak İçin 2019 yılı gerekli belgeler veya güncellenen belgeler yukarıdaki sayfalarda mevcuttur.

(Visited 3.378 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir