Pasaport Teslim Şekli ve Şartları

Pasaport Teslim Şekli ve Şartları. Nüfus Müdürlüklerince düzenlenen yeni pasaportlar adrese teslim edilmektedir. Pasaport tesliş şekli ve şartları konusunda sık sorulan sorular ve nüfus müdürlüklerince verilen cevaplar şöyle:

Posta görevlisi tarafından teslim edilen pasaportum pasif durumda olabilir mi?

Pasaportlar Genel Müdürlükte kişiselleştirildiği anda aktif hale getirilir.

Ergin kişilerin pasaportları kendilerine veya başvuru sırasında kendisi dışında başka bir kişiyi belirlemesi halinde belirlenen ergin kişiye teslim edilir. Belirlenecek kişilerle başvuru sahibi arasında soy bağı şartı aranmaz.

Boşanma davam devam ederken reşit olmayan çocuğumun pasaportunu kim teslim alabilir?

Mahkemenin ara kararına göre velayet verilen kişiye teslim edilir.

Anne ve baba evli değilse reşit olmayan çocuğunun pasaportunu kim teslim alabilir?

Velayet sahibi anneye ya da başvuru esnasında belirlediği kişiye verilir.

Postacı geldiğinde evde yoktum. Postaneye gittiğimde pasaportu nüfus müdürlüğüne iade ettiklerini söylediler. Ne yapmalıyım?

Başvuru esnasında belirttiğiniz ve posta görevlisince iade edilecek başvuru merkezine müracaat etmeniz halinde pasaportunuzu alabilirsiniz.

Posta iadesi sebebi ile başvuru merkezinde bulunan pasaportumu teslimde belirttiğim alternatif kişi alabilir mi?

Hayır. Başvuru merkezine iade edilmiş pasaportlar ancak şahsınıza veya bu konuya dair vekil tayin ettiğiniz kişiye teslim edilir.

Pasaportumu belirttiğim adresten teslim almak üzere alternatif kişi belirtebilir miyim?

Evet, belirttiğiniz adreste bulunan başkalarını alternatif kişi olarak belirleyebilirsiniz. Bu durumda soy bağı şartı aranmaz.

Postacı beni evde bulamazsa ne olur?

Postacı sizi evde bulamazsa tekrar gelecektir. 2. Gelişte de evde bulunmaz iseniz pasaportunuz 10 gün boyunca postanede saklanacaktır. Bu süre içerisinde de pasaportunuzu teslim almazsanız başvuru sırasında belirttiğiniz başvuru merkezine iade edilerek bu merkezde geçerlilik süresi boyunca saklanacaktır.

Başvuru esnasında neden bir teslim nüfus müdürlüğü seçiyorum?

Postacı 2 defa belirttiğiniz adrese uğramasına rağmen size ulaşamadığında pasaportunuzu 10 gün boyunca postanede saklar. Bu 10 gün içinde de teslim alınmayan pasaportlar süresi doluncaya kadar başvuruda belirttiğiniz başvuru merkezinde saklanır.

(Visited 3.601 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir