Yeni Kimlik Değiştirme Son Tarihi Ne Zaman?

Yeni Kimlik Değiştirme Son Tarihi Ne Zaman?

Yeni yılın yaklaşmasıyla vatandaşların merak ettiği bir konuda yeni kimlik kartlarının değiştirilmesi için son tarihin ne zaman olduğu.

Yeni kimlik kartı almayan, eski nüfus cüzdanlarını değiştirmeyen vatandaşlar için son tarih 2023 yılı olduğu, ayrıca yeni ehliyet değiştirmek için son tarihin de 2020 yılı olduğunu önemle belirtmek isteriz.

Peki yeni kimlik kartı almak için nereye başvuru yapılır, yeni kimlik kartı için nasıl randevu alınır, yeni kimlik kartı için hangi belgeler gereklidir?

yeni kimlik kartı almak için yurt içinde il nüfus müdürlüğü ya da ilçe nüfus müdürlüğüne yurtdışında ise dış temsilciliklere başvuru yapılır. Başvurular resmi internet sitesinden veya ALO 199 çağrı merkezini arayarak veya nüfus müdürlüklerine bizzat gidilerek yapılmaktadır.

İnternetten randevu alırken;

  • eski kimlik numaranız,
  • iletişim bilgileriniz,
  • kartı teslim etmek için adresiniz,
  • başvurulacak nüfus müdürlüğü

istenmektedir.

Bu bilgiler doğru bir şekilde girildikten sonra size uygun tarih ve saat seçilerek randevu oluşturulmaktadır.

Başvuru esnasında yeni kimlik kartı için gerekli belgeler;

  • Nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve
  • Bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılır.
  • Değerli kağıt bedeli ödeme makbuzu
Yeni kimlik kartlarının geçerlilik süresi 10 yıl olmaktadır. Yani diğer bir deyişle 10 yılda bir kimlik kartları yenilenecektir.
(Visited 1.063 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir