Yeni Nüfus Kimlik Kartı Randevu Almadan Başvurulabilir mi?

Yeni Nüfus Kimlik Kartı Randevu Almadan Başvurulabilir mi? Kimlik Kartı Yenileme randevu. Kimlik Kartı yenileme için gerekli belgeler. Kimlik Kartı Yenileme Randevu Al.  geçtiğimiz yıl covid 19 pandemisi nedeniyle randevusuz kimlik kartı işlemi yapılmamaktaydı. Bu yıl ise nüfus müdürlükleri azda olsa randevusuz işlem yapabilmektedirler.

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ RANDEVU ALMA

Kimlik Kartı Yenileme randevusu nasıl alınır?
Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Alo199 Çağrı merkezinden ya da https://randevu.nvi.gov.tr/ web portalı üzerindeki T.C.Kimlik Kartı Randevu Sisteminden randevu alınarak yapılmaktadır.
Kimlik Kartı yenilemek için neler gereklidir?
Kimlik kartı başvurusu; kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi veya kurumların kendi mevzuatlarında kimlik yerine geçen belge ve bir adet biyometrik fotoğraf ile yapılır.
 Yeni Kimlik Kartında kullanılacak fotoğraf nasıl olmalıdır?

Kimlik kartında kullanılacak fotoğrafın kişinin son halini göstermesi bakımından son altı ay içinde çekilmiş ve Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) tarafından belirlenen standartlara uygun olarak biyometrik olması gereklidir.

Kimlik kartı başvurusunda kişinin ibraz ettiği fotoğraf taranarak sisteme kaydedildikten sonra başvuru sahibine iade edilir. Fotokopi veya bilgisayarda çoğaltılan ve biyometrik olmayan fotoğraflar kabul edilmez.

 Başvuru yaptığım kimlik kartımın hangi aşamada olduğunu nasıl öğrenebilirim?
Alo199 Çağrı Merkezinden veya e-Devlet şifresiyle e devletten yada kurumun resmi web sayfasından   https://randevu.nvi.gov.tr/application/index  web portalında yer alan “Başvurum Sorgulama?” bölümünden öğrenebilir, takip edebilirsiniz.
Kimlik Kartı yenileme müracaatında muhtar tarafından düzenlenen talep belgesi istenecek midir?
Kayıp veya fotoğrafsız kimlik ile yapılan başvurularda,  kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi veya kurumların kendi mevzuatlarında kimlik yerine geçen belge ve bir adet biyometrik fotoğraf dışında yerleşim yeri ya da diğer adres muhtarlığı veya kurum yetkilisi tarafından düzenlenen ve onaylanan talep belgesi istenmez.
 Kimlik kartı ve uluslararası aile cüzdanı bedeli ne kadardır?
​Maliye Bakanlığınca tahsil edilen kimlik kartı ücreti, kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için ve mevcut eski nüfus cüzdanını kaybedenler 37,5 TL, (2022)
yeni verilen T.C. Kimlik Kartını kaybedenler için kimlik kartı bedeli 75 TL. (2022),
(Visited 1.726 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir