Çocuklar İçin Yeni Çiplik Kimlik Kartı Başvurusu Yapmak Zorunlu mu?

Çocuklar için Yeni Çiplik Kimlik Kartı başvurusu yapmak zorunlu mu? Çocuklara biyometrik fotoğraf gerekiyor mu? Çocuğumun Kimlik Kartını çıkartmak için kaç tane biyometrik fotoğraf lazım?, Çocuğuma kimlik kartı başvurusunda bulunmazsam neler olur?

Hangi yaş grubunda olursa olsun çocuklarınız için de kimlik kartı başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Yeni doğan bebeğinizin ise ilk bir yda kimlik çıkartmak ücretsiz sonraki aylarda ise ücretlidir.

On beş yaşını tamamlamayan çocukların; veli, vasi veya vekaletname ibraz edenler ile veli, vasi veya kayyımlarına, bunların bulunmaması (Ölü olması) halinde; büyük ana, büyük baba veya ergin kardeşlerine ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya muhtarın yazılı beyanı ile kimlik kartı başvurusu alınır. 15 yaş altındaki çocuklara biyometrik fotoğraf mecbur değildir. Ancak anne babanın isteği üzerine her yaş grubundaki çocuğa biyometrik fotoğraf getirilerek kimlik kartı fotoğraflı olarak basılır. Çocuğun gelmesine gerek yok.

On beş yaşını tamamlayan çocukların; bizzat kendileri başvurarak 1 adet biyometrik fotoğrafı ve fotoğraflı nüfus cüzdanını yanında bulundurması, nüfus cüzdanında fotoğraf yok ise  anne, baba veya 18 den büyük kardeşi ile beraber başvurması gerekmektedir. 5 yaş altı çocuklara şifre zarfı verilmemektedir.

 

Kimlik kartı ücretleri anlaşmalı bankalara, PTT ye veya vergi dairesine yatırılıp nüfus müdürlüğüne öyle gidilecektir.

(Visited 4.056 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir