Eşim ve Ben Boşandık, Çocuğumun Pasaportunu Nasıl Alabilirim?

Anne veya Babası Olmayan Çocukların Nüfus Pasaport İşlemleri. Anne veya babası olmayan, anne veya babası ayrı olan çocukların ilçe nüfus müdürlüklerindeki pasaport işlemleri nasıl yapılır? İlçe Nüfus müdürlüklerinde ayrı eşler nedeniyle çocukların başvuru işlemleri nasıl yapılır?

Eşim ve ben çocuğumuzun pasaport başvurusuna gelemeyeceğiz. Ne yapmamız gerekir?

Çocuğunuzun ergin bir kişinin refakatinde başvurması gerekmektedir. Noterden çocuğunuzun pasaport almasına dair muvafakatname, ayrıca başvuruya gelecek ergin kişiye çocuğunuzla ilgili iş ve işlemleri yürütebilmesi için vekaletname vermeniz gerekmektedir.

Eşim ve benim boşanma davamız devam etmekte, çocuğumun pasaport başvurusunu nasıl yapacağım?

Mahkemece verilen ara kararda çocuğun velayeti kime verildiyse o kişinin muvafakati gerekir.

Eşim ve ben boşandık, çocuğumun pasaportunu nasıl alabilirim?

Mahkemece verilen boşanma kararının kesinleşerek nüfus kütüğüne işlenmesi halinde, mahkeme kararında belirtilen velayet sahibinin muvafakati yeterlidir. Mahkeme kararında kesinleşme şerhi yoksa her iki ebeveynin de muvafakati aranır.

Eşim cezaevinde tutuklu bulunmakta, çocuğuma nasıl pasaport alabilirim?

Eşinizin de muvafakati gerekmektedir. Noterlerin cezaevine götürülerek belge düzenlenmesi ya da cezaevi savcısından alınacak Savcı imzalı yazı (yazıda çocuğunun pasaport başvurusuna muvafakat edip etmediği belirtilmelidir.) ile başvurulması halinde pasaport düzenlenebilir.

Eşim cezaevinde hükümlü çocuğumun pasaport başvurusunu nasıl yapabilirim?

Hükümlülerin de kısıtlı kişiler olması sebebiyle başvuruya gelen ebeveynin muvafakati yeterlidir. Ancak, hükümlü bulunan eşin durumunu belirtir cezaevi savcılığından yazı getirilmesi gerekmektedir.

Evlilik dışında doğmuş reşit olmayan nesebi gayrı sahih çocukların pasaport taleplerinde istenilen belgeler nelerdir?

Bu durumda velayet anneye ait olduğundan, reşit olmayan nesebi gayrı sahih çocuklar için baba çocuğu tanısa dahi yapılan pasaport başvurularında annenin muvafakati aranır. Eğer velayeti T.C. Mahkemesi kararı ile babaya veya vesayeti başkasına verilmiş ise (tedbir yolu ile, geçici olarak verilmiş ise dahi), kendisine velayet veya vesayet hakkı verilen kişinin muvafakatini gösterir noterce tasdiklenmiş ya da başvuru memurunca hazırlanmış belge yeterli kabul edilir.

Eşim Türk vatandaşı değil. Çocuğuma pasaport alırken hangi belgeleri getirmem gerekiyor?

Yabancı olan eş için noterden muvafakatname getirilmesi halinde pasaport düzenlenir.

Eşlerden birinin Gaip olması veya evden gitmesi/kaçması durumunda çocuklar için pasaport başvurusu yapılamayacak mı? Gaip kişinin muvafakati nasıl alınacaktır?

Mahkemece verilecek gaiplik kararı aranır, gaiplik kararı yoksa her iki ebeveynin de muvafakat vermek üzere başvuru merkezine gelmesi gerekmektedir.
(Visited 440 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir