Geçici Kimlik Belgesi Sorgulama, Geçici Kimlik Belgesi Doğrulama

Geçici Kimlik Belgesi Sorgulama, Geçici Kimlik Belgesi Doğrulama. Geçici Kimlik Belgesi Nedir? Geçici Kimlik belgesi ne İşe Yarar? Geçici Kimlik Belgesi kaç gün geçerli? İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne bağlı Nüfus Müdürlükleri (Nüfus Daireleri) ‘inde nüfus memurları tarafından yeni T.C. Kimlik Kartınız size teslim edilene kadar Kimlik Kartı yerine geçen belgeye denir. Geçici Kimlik Belgesi Sorgulama, Geçici Kimlik Belgesi e-Devlet Sorgulama, NVİ Geçici Kimlik Belgesi Sorgulama, Geçici Kimlik Belgesi Sorgulama 2021 işlemlerinizi ve Geçici Kimlik Belgesi Doğrulama, Geçici Kimlik Belgesi e-Devlet Doğrulama, NVİ Geçici Kimlik Belgesi Doğrulama, Geçici Kimlik Belgesi Doğrulama 2021 işlemlerinizi bu makalemizden yararlanarak kolayca yapabilirsiniz.

Geçici Kimlik Belgesi Sorgulama:

Yukarıdaki linki kullanarak, e-Devlet şifresiyle https://www.turkiye.gov.tr/nvi-gecici-kimlik-belgesi-sorgulama  Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü merkez veri tabanındaki geçici kimlik belgenizi sorgulayabilirsiniz. e-Devlet şifresi ile giriş yaptığının turkiye.gov.tr adresindeki adımları takip ederek işlemlerinizi gerçekleştiriniz.

  1. İlgili Hizmet, Kimlik Kartı başvuru süreçleri içinde İlçe Nüfus Müdürlüklerine başvurunuzda düzenlenerek tarafınıza verilmiş olan Geçici Kimlik Belgesi’nin ilk üretildiği bilgiler ile yeniden oluşturulmasını sağlamaktadır.
  2. Bir takvim günü içinde ilgili belgeden günde en fazla 1 tane oluşturmanız mümkündür. Oluşturduğunuz belgenin istediğiniz kadar dökümünü alıp, aynı özellikleri haiz kurumlar için kullanabilirsiniz.
  3. Oluşturacağınız sonuç belgesi, belge üzerindeki “Barkod Numarası” ve “T.C. Kimlik Numaranızı” paylaştığınız kurum, kuruluş veya kişiler tarafından “Geçici Kimlik Belgesi Doğrulama” hizmeti ile görüntülenebilecektir.
  4. Oluşturduğunuz “Geçici Kimlik Belgesi” sonucu ile ilgili tereddütleriniz var ise kendinize en yakın İlçe Nüfus Müdürlüğüne veya Alo199 Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Çağrı Merkezine başvurunuz.
  5. Oluşturulan “Geçici Kimlik Belgesi” geçerlilik süresi boyunca veya İlçe Nüfus Müdürlüklerine başvurarak yeni bir belge ürettirilene kadar evrak olarak doğrulanabilecektir. Geçerlilik süresi dolan veya geçerliliğini yitiren “Geçici Kimlik Belgesi” sistemlerimizden silinecektir.

Geçici Kimlik Belgesi Doğrulama

Nüfus Müdürlüklerinde (Nüfus İdarelerinde) Nüfus memurları tarafından kimlik kartı başvurusu yaptığınızda kimlik kartınız gelen kadar  verilen ve kimlik kartı yerine geçen Geçici Kimlik Kartınız ile kamu kurum ve kuruluşlarında kimlik kartıyla yapılabilen her türlü işlemi yapabilirsiniz. İşlemler sırasında Geçici Kimlik Belgesinin  üzerinde yazılı olan barkod numarası ile e-Devlet üzerinde doğrulanması gerekebilir. Yukarıdaki linki tıklayarak veya https://www.turkiye.gov.tr/belge-dogrulama

adresinden e-devlet şifresiyle giriş yapılarak belge doğrulaması yapılabilmektedir.

Geçici Kimlik Belgesi nedir, nerelerde kullanılır?

Geçici kimlik belgesi, kimlik kartı başvurusunda yeni kart teslim alınıncaya kadar kimliği ispata yarayacak belgedir. Bu belge ile işlem yapılmadan önce belgenin geçerliliği Kimlik Paylaşımı Sistemi üzerinden kontrol edildiğinden seyahat belgesi amacıyla kullanılması dışında tüm kurum ve kuruluşlarda kimlik kartı yerine geçmektedir.

Geçici Kimlik Belgesi, seyahat belgesi olarak kullanılabilir mi?

Vize muafiyeti olup kimlik kartı ile seyahat edilebilen ülkelerle yapılan anlaşmalarda geçici kimlik belgesi ile ilgili bir hüküm bulunmadığından Geçici Kimlik Belgesi, Seyahat Belgesi olarak kullanılmamaktadır.

(Visited 1.617 times, 1 visits today)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir