TC Kimlik Kartı İle E Devlete Giriş

TC Kimlik Kartı İle E Devlete Giriş

E-devlet uygulamasına giriş yapmanın yöntemlerinden biri de yeni TC kimlik kartı ile giriş yapmaktır. Bunun için öncelikle bilgisayarınızda kimlik kartı uygulamasının yüklenmiş olması gerekmektedir.

T.C. Kimlik Kartı, kanuni olarak nüfus cüzdanının yerine vatandaşlık kartı olarak kullanılacaktır. T.C. Kimlik Kartı ile giriş yapabilmeniz için iki yöntem bulunmaktadır.

Standart Kart Okuyucu ile giriş: T.C. Kimlik Kartı ve PIN ile giriş yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda standart kart okuyucunun sürücüsü kurulu olmalıdır.

Tuşlu Kart Okuyucu ile giriş: T.C. Kimlik Kartı ve PIN ile giriş yapabilirsiniz. PIN kodunuzu tuşlu kart okuyucuyu kullanarak girmelisiniz. Bilgisayarınızda tuşlu kart okuyucunun sürücüsü kurulu olmalıdır.

  1. Masaüstünüzde bulunan Kimlik Kartı uygulamasını açınız ve ekrandaki işlem kodunu giriniz. ( e-Devlet Kapısı Kimlik Kartı Uygulaması’nı bilgisayarınıza indirmelisiniz. Uygulamayı indirmek için tıklayınız. Daha önce indirdiyseniz tekrar indirmenize gerek yoktur.)
  2. TC Numaranızı girip işleme devam edeceksiniz.
  3. Kimlik kartı doğrulama işlemini gerçekleştiriniz. Doğrulama işlemi için bir işlem kodu gönderilecektir.
  4. Eğer E-Devlet Kimlik Kartı Uygulamasını indirmediyseniz indirmek için tıklayınız.

Kimlik numaranızı girdikten sonra işleminize devam edebilirsiniz. Eğer farklı bir yöntem ile kimlik doğrulaması yapmak istiyorsanız,

  • E-devlet Şifresi
  • Mobil İmza
  • E-İmza
  • İnternet Bankacılığı

seçeneklerini de kullanarak da sisteme giriş yapabilirsiniz.

(Visited 370 times, 1 visits today)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir